GLADIATOR 17.8 CF ALL REFRIGERATOR
Model: GARF30FDGB
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | Black |
|---|---|
| Brand | Gladiator |
| Color | Black |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Accepts Custom Panels | No |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Size | Full Size |
| Number of Doors | 1 Door |
| Exterior Width | 31" |
| Width | 30 7/8" |
| Depth | 32 3/8" |
| Height | 72 1/4" |
| Counter-Depth | No |
| Type | Freestanding |
| Style | Full Refrigerator |
| Design Style | Contemporary |
| Total Capacity cu ft | 17.8 |
| Smart Appliance | No |
| Wi-Fi | No |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| Voltage | 120 |
| Amps | 15 |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Undercounter | No |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Ice Dispenser | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Door Alarm | No |
| Sabbath Mode | No |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Fingerprint Resistant | No |
| Interior Color | White Interior |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Door in Door | No |
| Dual Ice Maker | No |
| Child Lock | No |
| Garage Ready | Yes |
Product Details
17.8 Cu. Ft.
Garage Ready All Refrigerator The Industry’s Only Step-to-Open Garage Ready All Refrigerator makes it easy to stock up when your hands are full of party trays or a case of beverages. Plus, its robust styling fits right in with other Gladiator® products in the garage. Pair it with our Upright Freezer so you can also keep snacks and more properly frozen. Note: Refrigerator contents may freeze if room temperatures reach 32°F (0°C) or below. Monitor food and beverages frequently for freezing, freshness and taste when using the refrigerator in cold locations.
Garage Ready Garage Ready mode offers flexible placement wherever life takes you, keeping cool in rooms from 38°F to 110°F. So whether it’s in the kitchen today or the garage tomorrow, this fridge adapts as your family’s needs grow.
ENERGY STAR® certified 17.8 cu. ft. interior packs enough food for just about any party 30-7/8" wide x 72-1/4" high x 32-3/8" deep