24" Wide 2-drawer All-refrigerator, ADA Compliant (panels Not Included)
Model: ADRD241PNR
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Panel Ready |
|---|---|
| Depth without Handles | 22 1/2" |
| Undercounter | Yes |
| LED Lighting | Yes |
| Interior Color | Stainless Steel Interior |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Drawer Lock | No |
| Cabinet Color | Black Cabinet |
| Brand | Summit |
| Number of Drawers | 2 |
| Glass Door | No |
| Width | 23 3/8" |
| Depth | 22 1/2" |
| Height | 31 7/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Total Capacity cu ft | 3.7 |
| Amps | 15 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Style | Drawer |
| Color Family | Panel Ready |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| ADA Compliant | Yes |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Freezerless |
| Color Option | Panel Ready |
| Application | Indoor or Outdoor |
Product Details
Features: 2-Drawer All-Refrigerator24" wide 3.7 cu.ft. all-refrigerator with two gliding drawersPanel-ready drawer frontsDrawers accept overlay panels (size: 23.43" x 14.1" at 3/4" thick) to let you seamlessly blend the refrigerator into cabinetry designADA compliant designSized just under 32" high to allow installation under lower ADA compliant countersBuilt-in capableFront-breathing design allows you to make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets in 24" wide openingsIndoor/Outdoor compatibleConstructed and approved for outdoor installation (as well as use indoors) with a fully sealed cooling system and weatherproof exteriorStainless steel drawersDrawer interiors and exteriors are fully constructed from 304 grade stainless steel for weatherproof durability and elegant styleProfessional handlesSleek stainless steel handles add an elegant touch to any settingFrost-free
No-frost operation for minimum user maintenanceDigital thermostatElectronic controls located on the top drawer ensure intuitive temperature management, with an external readout that can switch from Celsius to Fahrenheit at the touch of a buttonInterior lightingElegant LED lighting in a gentle white hue illuminates the top drawer for an easy view of the interiorFan-forced coolingProvides for efficient, even cooling of the entire unitDrawer dividersTwo adjustable dividers provide flexibility when organizing the interiorsSliding basketRemovable chrome basket included for added storage convenienceTemperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended rangeOpen drawer alarmAudible alarm will sound if either drawer is left open longer than one minuteSabbath modeOptional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours during periods of observanceChild lockDisables digital controls after two minutes of activity for added safetyTemperature memory functionUnit will restore the most recent temperature settings after losing powerRight-angle plugDesign allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depthSealed backSpace-saving design with no exposed coils for easier cleanability and added protection from the elementsFully finished black exterior cabinetAllows the unit to be used freestandingAnti-tip bracketIncluded and recommended for user-installation to reduce the risk of tippingCommercially approvedETL-S listed to NSF-7 standards to allow use in commercial establishmentsMatching freezerPair with the ADFD243 freezer to create a complete 2-drawer undercounter set100% CFC freeEnvironmentally friendly design with no ozone-damaging chemicalsCARB CompliantEco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulationsWarranty 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor Warranty