15" Wide 2-drawer All-refrigerator, ADA Compliant (panels Not Included)
Model: ADRD15PNR
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Cabinet Color | Stainless Steel Cabinet |
|---|---|
| Depth without Handles | 22 1/2" |
| Undercounter | Yes |
| Color | Panel Ready |
| LED Lighting | Yes |
| Interior Color | Stainless Steel Interior |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Drawer Lock | No |
| Brand | Summit |
| Number of Drawers | 2 |
| Glass Door | No |
| Width | 15" |
| Depth | 22 1/2" |
| Height | 32" |
| Counter-Depth | Yes |
| Total Capacity cu ft | 2.76 |
| Amps | 15 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Exterior Width | 15" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Style | Drawer |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Panel Ready |
| ADA Compliant | Yes |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Depth without Door | 20 7/8" |
Product Details
Features: ENERGY STAR certifiedEnsures unit runs efficiently with an environmentally friendly performanceCommercially approvedETL-S listed to NSF-7 standards for commercial usePanel-ready drawer frontsDrawers can be customized with overlay panels sized (at 14.88" H x 14.17" W at 3/4" thick) to match or accent existing cabinetryADA compliant32” height allows for installation within ADA-compliant spacesAdjustable heightUnit can be raised to 34.25", with a taller kickplate included for a seamless lookBuilt-in capableFront-breathing design allows the unit to be built-in under countersStainless steel constructionComplete 304 grade stainless steel inside and out to ensure lasting durability with a luxurious lookIndoor/Outdoor compatibleDurable, weatherproof construction designed to hold up to the elementsProfessional handlesStainless steel handles add style to any settingFrost-free
No-frost operation for minimal user maintenanceInterior lightingSoft LED lighting makes for easy viewing of each drawer’s contentsDigital thermostatElectronic controls for seamless temperature management, with readout in either Celsius or FahrenheitDigital displayLarge display allows for easy readability and unit controlSliding basketRemovable basket included for additional storage convenienceRemovable drawersAllows for easy cleaning and organization within the interior of the unitTemperature alarmAlarm alerts you if the unit’s temperature goes beyond recommended high and low temperature rangesDoor alarmAudible alarm sounds if the drawers are left open for more than five minutesSabbath modeOptional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hoursRight-angle plugSpace-saving plug allows unit to sit flush against the wallSealed backSpace-saving and makes for quick cleaning of the unit’s exteriorFan-forced coolingProvides for efficient, even cooling of the entire unitTemperature memoryUnit will retain temperature settings after losing powerAnti-slam drawersSoft-close glides prevent drawers from slamming shut for additional durability and safetyAnti-tip bracketBracket (included) helps prevent tipping for added safetyFully finished cabinetAllows the unit to be used freestanding100% CFC freeEnvironmentally friendly design with no ozone-damaging chemicalsCARB CompliantEco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulationsWarranty: 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor Warranty