Brisas 24 in. 8-Bottle and 112-Can Single Zone Beverage Cooler
Model: BBV24C01AG
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Stainless Steel |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Depth without Handles | 23 1/2" |
| Brand | Zephyr |
| Handle Shape | Tubular |
| Bottle Capacity | 8 |
| Can Capacity | 112 |
| Undercounter | Yes |
| Wine Racks | Yes |
| Wire Shelves | No |
| Glass Shelves | Yes |
| Plastic Shelves | No |
| Number of Wine Racks | 1 |
| Number of Glass Shelves | 2 |
| Adjustable Racks | Yes |
| Countertop | No |
| Door Lock | No |
| Series | Brisas |
| Glass Door | Yes |
| Width | 23 7/8" |
| Depth | 25 1/4" |
| Height | 33 7/8" |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Type | Bar Handle |
| Amps | 15 |
| Number of Shelves | 3 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Total Capacity cu ft | 5.8 |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Size | Compact |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Stainless Steel |
| ADA Compliant | No |
| Style | Beverage Center |
| Appliance Category | Beverage Center |
| Depth without Door | 21 7/8" |
Product Details
Brisas Single Zone Beverage Cooler Up your entertaining game, and make sure everyone’s favorite drinks are stocked year-round with this 24” under-counter beverage cooler.
Deluxe features like PreciseTemp™ temperature control, Active Cooling Technology for even cooling and a Vibration Dampening System ensure that everything you store in your Brisas cooler — from pink lemonade to Pinot Grigio — will be at the ideal serving temperature. 5.8-cu. ft. single-zone beverage cooler Holds 8 (750 ml) bottles and 112 (12-oz.) cans Full-extension, black wire and adjustable transparent-gray glass shelves with black trim PreciseTemp uses multiple internal sensors to maintain accurate temperatures throughout the unit Active Cooling Technology controls active cooling fans to provide temperature stability and even cooling Vibration Dampening System reduces noise and minimizes wine disturbance Field reversible door can be made left-hand or right-hand hinged to fit any space LED Lighting in Blue provides a premium design Dual-pane, glass door maintains consistent temperatures throughout the unit Electronic capacitive touch controls Temperature Range: 38F - 65F Designed for built-in or freestanding use Door Open Alarm sounds after 3 minutes Height adjustable between 33.875 and 34.875 inches Carbon filter air filtration system Sound Level: 40 dBA R600a refrigerant PreciseTemp™ Multiple internal sensors help maintain accurate temperatures Vibration Dampening System Noise and vibration are reduced to minimize wine disturbance Active Cooling Technology An on-board computer controls active cooling fans to provide temperature stability and even cooling Field-Reversible Door Comes standard with field-reversible door brackets included