Brisas Wine Cooler, 24in UC, SS+Gls, Rvs Dr, 2Z
Model: BWN24C02AG
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Brand | Zephyr |
|---|---|
| Color | Stainless Steel |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Doors | Glass |
| Number of Doors | 1 Door |
| LED Interior Light | Yes |
| Bottle Capacity | 46 |
| Undercounter | Yes |
| Number of Wine Racks | 5 |
| Number of Zones | Dual |
| Rack Options | Slide Out |
| Rack Type | Extension |
| Shelf Material | Metal |
| Cooling System | Compressor |
| Vibration-Free | No |
| Door Lock | No |
| Handle Shape | Tubular |
| Depth without Handles | 23 1/2" |
| Star-K Certified | Yes |
| Series | Brisas |
| Width | 23 7/8" |
| Depth | 25 1/2" |
| Height | 33 7/8" |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 5.3 |
| Amps | 1 |
| Frequency | 60 Hz. |
| Sabbath Mode | Yes |
| Handle Design | Contemporary |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Color Family | Stainless Steel |
| Size | Compact |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| ADA Compliant | No |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Control Style | Digital |
| Appliance Category | Wine Cooler |
Product Details
Brisas Dual Zone Wine CoolerFrom cool to cold, two temperature zones give you tons of flexibility when storing red and white and pink wines. Brisas is designed for busy families who want all their favorites at their fingertips, and our PreciseTemp™ temperature control, Active Cooling Technology for even cooling and Vibration Dampening System are the features that make it the absolute best, most-versatile cooler in its price category.
PreciseTemp™Multiple internal sensors help maintain accurate temperaturesVibration Dampening SystemNoise and vibration are reduced to minimize wine disturbanceActive Cooling Technology
An on-board computer controls active cooling fans to provide temperature stability and even coolingField-Reversible DoorComes standard with field-reversible door brackets included Capacity: 46 bottles (750 ml) Temperature Range: 40° – 65° F Blue LED Lighting PreciseTemp™ Active Cooling Technology Vibration Dampening System Black Wire Racks (5) Electronic Capacitive Touch Controls 304-grade Stainless Steel Dual-Pane, Field-Reversible Door Zero Clearance Door Hinges Carbon Filter Air Filtration