Brisas Wine Bev Cooler, 24in UC, SS+Gls, Fr Dr, 2Z
Model: BWB24C32AG
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Brand | Zephyr |
|---|---|
| Color | Stainless Steel |
| Hinge Side | Both |
| Depth without Handles | 23 3/8" |
| Undercounter | Yes |
| Handle Shape | Tubular |
| Bottle Capacity | 21 |
| Can Capacity | 64 |
| Star-K Certified | Yes |
| Wine Racks | Yes |
| Wire Shelves | No |
| Glass Shelves | Yes |
| Plastic Shelves | No |
| Number of Wine Racks | 6 |
| Number of Glass Shelves | 3 |
| Number of Zones | Dual |
| Countertop | No |
| Door Lock | No |
| Series | Brisas |
| Glass Door | Yes |
| Width | 23 7/8" |
| Depth | 25 1/4" |
| Height | 33 7/8" |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 5.2 |
| Amps | 1.2 |
| Frequency | 60 Hz. |
| Number of Shelves | 9 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Color Family | Stainless Steel |
| Size | Compact |
| Reversible Door | No |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| ADA Compliant | No |
| Style | Beverage and Wine Cooler |
| Appliance Category | Beverage Center |
| Depth without Door | 21 7/8" |
Product Details
The BWB24C32AG 24" Brisas Series French Door Wine & Beverage Cooler from Zephyr is a stylish and efficient addition to any home. With a generous capacity of 5.2 cu. ft., it can accommodate up to 21 standard 750 ml wine bottles and 64 12 oz cans, making it perfect for entertaining or everyday use. This cooler is designed with Blue LED Lighting, which not only enhances visibility but also adds a modern touch. Additionally, it features PreciseTemp technology for optimal temperature control and Active Cooling Technology to ensure consistent cooling performance, keeping your beverages perfectly chilled and ready to enjoy.
Features: Dual Zone Beverage Cooler Serve up drinks for every member of the family — and guests — with this stylish dual zone cooler featuring two separate temperature regions for wines and other beverages.
Fashionable French doors make it easy to grab what you need, and PreciseTemp™ temperature control, Active Cooling Technology for even cooling and a Vibration Dampening System are cutting-edge features that, frankly, you’d expect to see on much more high-end models.
PreciseTemp™ Multiple internal sensors help maintain accurate temperatures Vibration Dampening System Noise and vibration is reduced to minimize wine disturbance Active Cooling Technology An on-board computer controls active cooling fans to provide temperature stability and even cooling Dual Evaporators Ensures accurate cooling in each zone Additional Features: Capacity: 21 bottles (750 ml), 64 12oz cans Temperature Range: 38° – 65° F (each zone) Blue LED Lighting PreciseTemp™ Active Cooling Technology Vibration Dampening System Black Wire Racks With Black Trim (6) Transparent-Gray Glass Shelves (3) Electronic Capacitive Touch Controls 304-grade Stainless Steel Body Dual-Pane Glass + Stainless Steel Door Carbon Filter Air Filtration 2 years parts, 5 years compressor, 1 year labor warranty