24" Wide Built-in All-refrigerator, ADA Compliant (panel Not Included)
Model: AL54IF
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Panel Ready |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Number of Doors | 1 Door |
| Depth without Handles | 22 5/8" |
| Brand | Summit |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Approved for Medical Use | No |
| Undercounter | Yes |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Split Shelves | No |
| LED Lighting | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Interior Color | Black Interior |
| Spill Proof Shelves | Yes |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Door Lock | No |
| Width | 23 3/8" |
| Depth | 22 5/8" |
| Height | 32" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 46" |
| Counter-Depth | Yes |
| Total Capacity cu ft | 4.8 |
| Amps | 1 |
| Frequency | 60 Hz. |
| Number of Shelves | 3 |
| Crisper | No |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Style | Undercounter |
| Size | Compact |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Panel Ready |
| ADA Compliant | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Sabbath Mode | Yes |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Freezer Type | No Freezer |
| Options | Standard Depth |
| Color Option | Panel Ready |
Product Details
Features: ADA compliant design 32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters Built-in capable Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter Panel-ready door European style articulating door hinge allows the installation of overlay panels, allowing you to customize the refrigerator door or blend it into your cabinetry design; (panel size: 23.4" W x 28.38" H at 3/4" thick and 10 lbs. maximum) Frost-free operation No-frost operation for minimum user maintenance Digital thermostat Electronic controls located inside the unit for precise temperature management Recessed LED light Efficient and attractive presentation with LED lighting Adjustable glass shelves Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup Door storage Two door racks offer convenient storage for condiments and bottles Bottle slots Floor is specially slotted to store wine and other bottles safely in place Internal fan Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom Open door alarm Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute High temperature alarm High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range Sabbath mode setting Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours Temperature Memory Function Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss Sealed back Space-saving design that offers easier cleanability Right angle plug Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth Commercially approved ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments Fully finished black cabinet Allows the unit to be used freestanding 100% CFC Free Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations Warranty: 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor Warranty