24" Wide Built-in Wine Cellar, ADA Compliant
Model: ALWC532
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Stainless Steel |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Doors | Glass |
| Rack Options | Slide Out |
| Rack Type | Extension |
| Shelf Material | Metal |
| Bottle Capacity | 46 |
| Brand | Summit |
| Undercounter | Yes |
| Number of Wine Racks | 6 |
| Number of Zones | Dual |
| LED Interior Light | Yes |
| Handle Shape | Tubular |
| Cooling System | Compressor |
| ETL Listed | Yes |
| Depth | 25 3/8" |
| Number of Doors | 1 Door |
| Width | 23 1/2" |
| Height | 31 5/8" |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Type | Bar Handle |
| Amps | 15 |
| Frequency | 60 Hz. |
| Sabbath Mode | No |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Color Family | Stainless Steel |
| Size | Compact |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| ADA Compliant | Yes |
| Accepts Custom Panels | No |
| Control Style | Digital |
| Appliance Category | Wine Cooler |
| Door Lock | Yes |
| Cabinet Color | Black Cabinet |
Product Details
Features: ADA Compliant Sized just under 32" high for an easy fit under lower ADA compliant counters Commercially Approved ETL-S listed to NSF-7 standards for use in commercial applications Built-In Capable Front-breathing design allows this unit to be installed under counters Commercial Shelving Design Black wire shelves with oversized stainless steel front trim for a modern look that's easier to clean than standard wood shelving Full-Extension Shelving Shelves move smoothly on ball-bearing glides for easier loading and unloading Two Temperature Zones Lower zone for reds has a temperature range of 50º F to 64º F; Upper zone stores whites and sparkling wine between 41º F and 50º F Digital Control Panel Easy temperature management with electronic controls located inside Versatile Readout Temperature viewable in Celsius or Fahrenheit Automatic Defrost Reduced maintenance with auto defrost system Stainless Steel Door Frame Single-piece door trim offers a more deluxe look Professional Handle Stainless steel handle with solid 1" diameter for added style Double Pane Tempered Glass Door Provides a full display of the interior, with two levels of glass for added protection Interior Lighting Recessed LED lighting in both compartments brings striking blue illumination to your collection Factory Installed Lock Keyed lock for secure interior, with two keys included Reversible Door User-reversible door swing makes it easy to best accommodate your setting Fully Finished Black Cabinet Allows the unit to be used freestanding 100% CFC Free Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals CARB Compliant Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations Warranty: 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor Warranty