24" Wide Bottom Freezer Refrigerator With Icemaker
Model: FFBF181ES2IMLHD
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Stainless Steel |
|---|---|
| Hinge Side | Left Hinge |
| Number of Doors | 2 Door |
| Handle Shape | Tubular |
| Door Alarm | Yes |
| Refrigerator Capacity cu ft | 8.31 |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Split Shelves | No |
| LED Lighting | Yes |
| Interior Color | White Interior |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Door Lock | No |
| Brand | Summit |
| Glass Door | No |
| Width | 23 3/8" |
| Depth | 25" |
| Height | 78 3/8" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 45 3/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Handle Design | Contemporary |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 11.7 |
| Freezer Capacity cu ft | 3.41 |
| Amps | 15 |
| Number of Shelves | 4 |
| Freezer Shelves | None |
| Sabbath Mode | No |
| Crisper | Yes |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Freestanding |
| Style | Bottom Freezer |
| Color Family | Stainless Steel |
| Size | Apartment |
| Ice Maker | Yes |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Reversible Door | No |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| ADA Compliant | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Freezer Type | Drawers |
| Appliance Category | Refrigerator |
Product Details
Features: 24" wide counter depth refrigerator-freezer Made in Europe with a 24" footprint that offers full storage capacity in a uniquely slim, shallow depth fit Stainless steel doors Professional look in real stainless steel construction with a vertical grain and gentle curve on the doors Digital thermostats Separate digital controls let you adjust the refrigerator and freezer sections without opening the door Factory-installed icemaker Built-in icemaker in the freezer section keeps an 8 lb. supply of ice on hand, eliminating the need for cumbersome ice trays Adaptive intelligent technology Innovative sensor technology allows the unit to adjust to your habits, reading your patterns to manage the temperature based on the frequency of door openings and grocery loading Adjustable glass shelves Spill-proof safety glass with attractive steel trim ensure durable and easy-to-clean storage that can be rearranged as needed Adjustable door storage Four door racks can be adjusted in height to accommodate a variety of sizes Bottle shelf Adjustable scalloped steel rack lets you store wine or other bottles in a space-saving horizontal position Humidity controlled crisper Large crisper drawer allows you to ensure the optimum storage of fruits and vegetables FreshZone deli drawer Slide-out drawer allows you to store meats and other deli items at a slightly colder temperature, or convert to a second crisper using the easy slide control Interior LED refrigerator light Automatically illuminates when you open the door 2 removable transparent freezer drawers Unique freezer design keeps the cold inside, even when the door is opened Open door alarm Audible and visual alarm will alert if the doors have been left ajar for over 2 minutes High temperature alarm Audible and visual alarms will alert if the temperature in the refrigerator or freezer compartment is too high LED visual alarms All alarms are both audible and visual, with lamps in the control panel that will illuminate when the alarm is sounded No-frost operation Frost-free freezer section and automatic defrost refrigerator offer low maintenance operation Multi-Flow Fan Advanced internal fan system helps to ensure even temperature distribution throughout the refrigerator interior Intensive freezing function Allows you to rapidly cool the freezer section, ideal for bringing newly loaded groceries to a safer storage temperature Eco function Allows you to run the unit at its most efficient settings Child lock Temperature controls include a locking function to prevent accidental setting changes Sealed back Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability 100% CFC free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations