24" Wide Top Mount Refrigerator-freezer
Model: FF1088W
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | White |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Crisper | Yes |
| Interior Color | White Interior |
| Approved for Commercial Use | No |
| Approved for Medical Use | No |
| Number of Doors | 2 Door |
| Height without Hinges | 59 5/8" |
| Brand | Summit |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Split Shelves | No |
| Door Alarm | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Door Lock | No |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Width | 23 1/4" |
| Depth | 26 1/2" |
| Height | 60 1/4" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 48" |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Total Capacity cu ft | 10.1 |
| Amps | 15 |
| Number of Shelves | 2 |
| Freezer Shelves | Glass |
| Sabbath Mode | No |
| Freezer Type | Yes |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Freestanding |
| Style | Top Freezer |
| Size | Apartment |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 115 |
| Color Family | White |
| ADA Compliant | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| Appliance Category | Refrigerator |
Product Details
Features: ENERGY STAR certified Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs Frost-free operation No-frost convenience for reduced user maintenance Thin-line design Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots Large capacity 10.1 cu.ft. interior offers generous storage in a slim fit Humidity controlled crispers Twin crisper drawers offer the ideal storage conditions for produce, helping you to keep your fruits and vegetables separated Adjustable glass shelves Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up Gallon door storage Lower refrigerator door shelf can hold gallon-sized containers Can racks Two removable door racks perfectly sized to hold cans, jars, and other round containers in place Adjustable touch control thermostat (refrigerator section) Easy electronic controls lets you manage the interior temperature at the touch of a button Interior light Automatically illuminates when you open the door Adjustable freezer thermostat Dial thermostat located inside for easy temperature management Adjustable freezer shelf Glass shelf with three positions allows you to adjust your freezer storage as needed Reversible doors User-reversible door swing for added flexibility ADA compliant Unit's height and control location meets guidelines for ADA compliant refrigeration 100% CFC free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations