18" Wide Built-in Wine Cellar (panel Not Included)
Model: CL18WCPNR
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | Panel Ready |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Color | Panel Ready |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Appliance Category | Wine Cooler |
| Size | Compact |
| Number of Doors | 1 Door |
| Exterior Width | 18" |
| Width | 17 1/2" |
| Depth | 25 3/8" |
| Height | 34" |
| Depth without Handles | 23 1/2" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 39 5/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Total Capacity cu ft | 2.9 |
| Bottle Capacity | 29 |
| Smart Appliance | No |
| Wi-Fi | No |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Amps | 1 |
| Undercounter | Yes |
| Number of Wine Racks | 5 |
| Number of Zones | Single |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Fingerprint Resistant | No |
| Reversible Door | Yes |
| Shelf Material | Wood |
| Series | Classic |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Storage | Wine |
| Depth without Door | 20 7/8" |
Product Details
18" Wide Wine CellarUndercounter single zone wine cellar for built-in or freestanding useBuilt-in capableMake the best use of space by installing your appliance under the counterCommercial designMeets UL-471 commercial standardsPanel-ready door trimEuropean style articulating door hinge and 2-piece bracket kit allow easy installation of custom door trim panels to match adjacent cabinetry; recommended panel dimensions: 3/4" thickness at 30" H x 17 3/8" W with a 3 1/4" H x 3 1/4" W inner frameDouble pane tempered glass doorHeat-safe glass ensures your collection is protectedDigital thermostatElectronic controls for precise temperature managementDigital displayTemperature readout can be shown in Celsius or FahrenheitStainless steel trimmed wooden shelvesBlack wooden shelves feature stainless steel trim for an added touch of eleganceWhite LED lightingUnique white lighting located inside the walls offers elegant illumination for the jet black interiorProfessional handleVertically mounted handle in brushed stainless steelReversible doorUser-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unitBottle slotsFloor is specially slotted to store wine bottles safely in placeFactory-installed lockKeyed lock located in the kickplate for optional securityTemperature alarmAudibly alerts if the interior temperature is too warmOpen door alarmAudible alarm will sound if the door is left ajar for over 60 secondsFan-forced coolingInternal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottomAutomatic defrostReduced maintenance and steady temperature performanceSealed backSpace saving design with easier cleanabilityTemperature Memory FunctionUnit will retain its last settings when power is restored in the event of power lossFully finished black cabinetAllows the unit to be used freestandingFully articulating European style hingeSmoother opening and a better fit with an integrated European hinge29 bottle capacityHolds up to 29 Bordeaux or Burgundy style bottles100% CFC FreeEnvironmentally friendly design with no ozone-damaging chemicalsCARB CompliantEco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations