24" Wide Built-in Beverage Cooler, ADA Compliant
Model: ALBV2466
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | Stainless Steel |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Color | Stainless Steel |
| Type | Built-In |
| Exterior Width | 24" |
| Width | 23 1/2" |
| Depth | 25 19/50" |
| Height | 31 63/100" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 45 3/4" |
| Bottle Capacity | 6 |
| Cabinet Color | Black Cabinet |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Hinge Side | Right Hinge |
| ETL Listed | Yes |
| Amps | 1.25 |
| Voltage | 115 |
| Reversible Door | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Lighting | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R600A |
| Noise Level | 35 dBA |
| Interior Width | 19" |
| Interior Height | 23 1/2" |
| Interior Depth | 17" |
| Style | Beverage Center |
| Appliance Category | Beverage Center |
| ADA Compliant | Yes |
Product Details
ADA compliant32” height allows for installation within ADA-compliant spacesCommercially approvedETL-S listed to NSF-7 commercial standardsBuilt-in capableFront-breathing design allows the unit to be built-in under countersDigital control panelMakes for easy temperature reading/management with electronic controls insideSeamless door frameSingle-piece door trim provides an elegant lookDouble pane tempered glass doorProvides a full display of the interior, with two levels of glass for added protectionFactory installed lockKeyed lock for secure interior, with two keys includedAdjustable shelvingFour shelves (3 wire, 1 glass) provide space and flexibility when organizing the interior’s contentsBrake system shelvingProvides added safety when loading and unloading the unit's 4 shelves Slotted floorAllows for easy storage of wine bottlesDual-purpose functionalityVersatile design allows unit to serve as a cooler or refrigeratorAutomatic defrostReduced maintenance with auto defrost systemInterior lightingSoft LED lighting allows for easy viewing of interior contents while maintaining an elegant feelProfessional handleStainless steel handle adds style to any settingTemperature alarmAlarm sounds if temperature goes out of recommended range after 2 hoursSabbath modeOptional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hoursReversible doorUser-reversible door swing makes it easy to best accommodate your settingFully finished black cabinetAllows unit to be used freestandingMatching wine cellar availablePairs perfectly with the ALWC532100% CFC freeEnvironmentally friendly design with no ozone-damaging chemicalsCARB CompliantEnvironmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations