24" Wide Built-in All-refrigerator, ADA Compliant
Model: AL54
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | Stainless Steel |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Color | Stainless Steel |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Color | Stainless Steel |
| Cabinet Color | Black Cabinet |
| Size | Compact |
| Number of Doors | 1 Door |
| Exterior Width | 24" |
| Width | 23 5/8" |
| Depth | 24 5/8" |
| Height | 32" |
| Depth without Handles | 22 5/8" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 45" |
| Counter-Depth | Yes |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Shape | Tubular |
| Style | Undercounter |
| Design Style | Pro Style |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 4.8 |
| ADA Compliant | Yes |
| Energy Star | No |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Approved for Medical Use | No |
| Voltage | 115 |
| Amps | 15 |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Undercounter | Yes |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Type of Shelves | Glass |
| Number of Shelves | 3 |
| Split Shelves | No |
| LED Lighting | Yes |
| Freezer Shelves | None |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Interior Color | Black Interior |
| Reversible Door | Yes |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Door Storage | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Crisper | No |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Freezer Type | No Freezer |
| Color Option | Stainless Steel/Black |
Product Details
ADA Compliant Design 32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters Built-In Capable Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter Stainless Steel Door Durable construction with a professional look Factory Installed Lock Keyed lock for a secure interior Professional Handle Includes a full-length pro handle in chrome Frost-Free Operation No-frost operation for minimum user maintenance Digital Thermostat Electronic controls located inside the unit for precise temperature management Recessed LED Light Efficient and attractive presentation with LED lighting Adjustable Glass Shelves Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup Door Storage Two door racks offer convenient storage for condiments and bottles Bottle Slots Floor is specially slotted to store wine and other bottles safely in place Internal Fan Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom Reversible Door User-reversible door swing for added flexibility Open Door Alarm Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute High Temperature Alarm High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range Sabbath Mode Setting Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 96 hours Temperature Memory Function Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss Sealed Back Space-saving design that offers easier cleanability Right Angle Plug Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth Commercially Approved ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments Matching Freezer Pair with the ALFZ53 frost-free freezer to create a complete refrigerator/freezer set under the counter Fully Finished Black Cabinet Allows the unit to be used freestanding CARB Compliant Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations 100% CFC Free Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals Warranty: 1 Year Parts and Labor, 5 Year Compressor Warranty