24" Wide Built-in All-refrigerator, ADA Compliant
Model: ASDS2413
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Stainless Steel |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Number of Doors | 1 Door |
| Depth without Handles | 17 3/4" |
| Handle Shape | Tubular |
| Split Shelves | No |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Approved for Medical Use | No |
| Undercounter | Yes |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| LED Lighting | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Interior Color | Stainless Steel Interior |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Door Lock | Yes |
| Brand | Summit |
| Width | 23 3/8" |
| Depth | 19 3/4" |
| Height | 32" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 40" |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 3.1 |
| Amps | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Freezer Shelves | None |
| Sabbath Mode | Yes |
| Crisper | No |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Style | Undercounter |
| Size | Compact |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Stainless Steel |
| ADA Compliant | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Freezer Type | No Freezer |
| Color Option | Stainless Steel/Black |
Product Details
Features: 24" wide all-refrigerator 3.1 cu.ft. interior for residential or commercial cold storage Less than 18" deep Unique 17.75" shallow depth is ideal for wet bars, island kitchens, and other undercounter areas with limited footprint space ADA compliant design 32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters Adjustable height Leveling legs can be extended up to 2", with a slide-out kickplate that allows you to raise the overall height from 32" up to 34" if used under more standard sized cabinets Built-in capable Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter Stainless steel interior Walls and floor are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup Stainless steel door Durable construction with a professional look Factory-installed lock Keyed lock for a secure interior (2 keys included) Professional handle Includes a full-length pro handle in chrome Frost-free operation No-frost operation for minimal user maintenance Fan-forced cooling Fan-forced cooling ensures fast temperature recovery and that the unit is evenly cooled from top to bottom Digital thermostat Electronic controls located inside the unit for precise temperature management, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit at the touch of a button Dimmable LED lighting Efficient and attractive presentation with LED lighting that can be adjusted between three levels of brightness Cantilevered shelving Adjustable chrome shelves with stainless steel clips allow you to adjust the shelf height for the best fit Open door alarm Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute High temperature alarm High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range Sabbath mode setting Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours Temperature Memory Function Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss Integrated hinge Flat hinge ensures no added height is needed when installing under a counter Right angle plug Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth Sealed back Space-saving design with no exposed coils that offers easier cleanability Reversible door User-reversible door swing for added flexibility Fully finished black cabinet Allows the unit to be used freestanding Commercially approved ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments 100% CFC free Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations