24" Wide Bottom Freezer Refrigerator
Model: FFBF235PL
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Crisper | Yes |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Refrigerator Capacity cu ft | 7.35 |
| Number of Doors | 2 Door |
| Depth without Handles | 23 1/4" |
| Height without Hinges | 72 1/2" |
| Handle Shape | Tubular |
| Interior Color | White Interior |
| Color | Stainless Look |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Ice Dispenser | No |
| Split Shelves | No |
| LED Lighting | Yes |
| Door Alarm | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Door Lock | No |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Brand | Summit |
| Glass Door | No |
| Width | 23 1/2" |
| Depth | 25 3/4" |
| Height | 73" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 44 5/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 10.78 |
| Freezer Capacity cu ft | 3.43 |
| Amps | 15 |
| Number of Shelves | 3 |
| Freezer Shelves | None |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Freestanding |
| Style | Bottom Freezer |
| Color Family | Silver |
| Size | Apartment |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 115 |
| ADA Compliant | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Sabbath Mode | No |
| Freezer Type | Drawers |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Depth without Door | 20" |
Product Details
Features: Counter Depth Bottom Freezer Refrigerator 10.8 cu. Ft. Refrigerator-freezer in a unique 23.5" W x 23.25" D fit is ideal for smaller kitchens and apartments ENERGY STAR certified This unit is recognized as an efficient appliance by ENERGY STAR standards No-frost operation Frost-free operation for minimum user maintenance Stainless steel look Doors offer the look of stainless steel complete with a horizontal grain but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish Digital controls Innovative control panel located inside the refrigerator makes it easy to manage the refrigerator temperature at the touch of a button Humidity controlled crisper Large crisper drawer allows you to ensure the optimum storage of fruits and vegetables Convertible crisper/deli drawer Additional crisper allows you to store meats and deli items at a slightly colder temperature or convert to a second crisper using the easy slide control Adjustable glass shelves Steel-trimmed shelves users can rearrange to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up Adjustable door storage Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access Scalloped steel rack The unit features one adjustable scalloped rack to store and chill your favorite beverages Interior LED lighting Refrigerator section includes automatic LED lighting for an energy-efficient view Intensive freezing function Allows you to rapidly cool the freezer section, ideal for bringing newly loaded groceries to a safer storage temperature Bottom freezer drawers Two slide-out freezer drawers include clear plastic fronts to maximize convenience and accessibility Easy-to-use ice tray included Includes a convenient ice tray with a storage bin and crank system for easier ice retrieval Designer handles Brushed steel handles offer a modern look for the refrigerator Fully finished cabinet Textured cabinet in an attractive deep gray finish allows the unit to be used freestanding Sealed back Space-saving convenience with easier cleanability Reversible doors User-reversible door swing for added flexibility Right angle plug The right-angle design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth 100% CFC free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations