24" Wide 230v 4-burner Radiant Cooktop
Model: CR4B23T5B
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Black |
|---|---|
| Light | Yes |
| Induction | No |
| Highest Element Output | 2200 Watts |
| Cutout Depth | 19 1/2" |
| Fuel Type | Electric |
| Griddle | No |
| French Top | No |
| Brand | Summit |
| Control Location | Front |
| Grill | No |
| Burner-Element Output N2 | 1200 Watts |
| Burner-Element Output N3 | 2200 Watts |
| Burner-Element Output N4 | 1200 Watts |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Pan Presence Sensor | No |
| Cutout Width | 22" |
| Portable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Width | 23 1/4" |
| Depth | 20 1/2" |
| Height | 2" |
| Cutout Height | 3 1/5" |
| Burner-Element Output N1 | 1800 Watts |
| Amps | 30 |
| Sabbath Mode | No |
| Timer | Yes |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Cooktop |
| Voltage | 230 |
| Number of Burners-Elements | 4 |
| Color Family | Black |
| Burner-Element Type | Radiant Element |
| ADA Compliant | Yes |
| Control Style | Digital |
| Appliance Category | Cooktop |
Product Details
Features: Schott Glass Surface Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a jet black finish Extra Large 2200W Burner Burner located on the rear right corner has an 8" diameter and powerful 2200W cooking power to handle large pots and help boil water with more speed Large 1800W Burner Burner located on the front left corner is 7" in diameter to handle larger cooking vessels 2 Standard 1200W Burners Front right and rear left burners are 5.5" in diameter to meet most cooking needs Dual Cooking Zone Rear right burner includes an inner 5" burner, allowing you to save energy when heating smaller cookware Digital Touch Controls Easy operation with a digital control panel and digital display 9 Power Levels Select and adjust your heating levels at the touch of a button Timer Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 99 minutes Residual Heat Indicator Lights Each burner includes a residual heat indicator to warn users if the surface is still too hot to touch Designed for Built-In Installation Fits counter cutout sizes that are 22" wide by 19.5" deep ADA Compliant Design Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibility Child Lock Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating Safety Cut-Off Function If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off Automatic Shutoff If a cooking zone is in use for over two hours with no changes to the control setting, the burner will automatically turn off to prevent unsupervised heating 230V Operation Requires professional hardwired installation to 230V power supply 1 Year Parts & Labor Warranty