24" Wide Built-in Wine Cellar, ADA Compliant
Model: ASDW2412
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | Stainless Steel |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Color | Stainless Steel |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Accepts Custom Panels | No |
| Appliance Category | Wine Cooler |
| Size | Compact |
| Number of Doors | 1 Door |
| Exterior Width | 24" |
| Width | 23 3/8" |
| Depth | 19 5/8" |
| Height | 32" |
| Depth without Handles | 17 3/4" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 39 7/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Total Capacity cu ft | 3.25 |
| Bottle Capacity | 33 |
| Smart Appliance | No |
| Wi-Fi | No |
| ADA Compliant | Yes |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Amps | 1 |
| Undercounter | Yes |
| Number of Wine Racks | 6 |
| Number of Zones | Single |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Fingerprint Resistant | No |
| Reversible Door | Yes |
| Shelf Material | Metal |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor |
| Door Lock | Yes |
| Storage | Wine |
| Depth without Door | 15 7/8" |
Product Details
24" Wide Wine CellarSingle zone wine cooler for residential or commercial cold storageLess than 18" deepUnique 17.75" shallow depth is ideal for wet bars, island kitchens, and other undercounter areas with limited footprint spaceADA compliant design32" height allows easy installation under lower ADA compliant countersAdjustable heightLeveling legs can be extended up to 2", with a slide-out kickplate that allows you to raise the overall height from 32" up to 34" if used under more standard sized cabinetsBuilt-in capableFront-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counterStainless steel interiorWalls and floor are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanupDouble pane tempered glass doorElegant design offers a clear but protected view of your interiorSeamless stainless steel door trimGlass is framed by with a flush one-piece stainless steel trim for an elevated lookFactory installed lockKeyed lock for a secure interior (2 keys included)Professional handleStainless steel handle completes the lookDigital thermostatElectronic controls located inside the unit for precise temperature management, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit at the touch of a buttonDimmable LED lightingEfficient and attractive presentation with white LED lighting strips located on each side of the cabinet that can be adjusted between three levels of brightnessCommercial wine shelvingRemovable steel shelves in a black finish with stainless steel trim for an elegant but modern lookSmooth gliding extensionShelving is set on ball-bearing glides for a smoother extension, making it easy to loadLarge capacity33-bottle capacity with five gliding shelves that can each hold up to 6 bottles, and a floor shelf to hold up to 3 bottles in a horizontal configuration (NOTE: capacity may vary depending on specific bottle style)Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenanceInternal fanFan-forced cooling ensures fast temperature recovery and that the unit is evenly cooled from top to bottomOpen door alarmAudible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended rangeSabbath mode settingOptional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hoursTemperature Memory FunctionUnit will retain its last settings when power is restored in the event of power lossRight angle plugDesign allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depthSealed backSpace-saving design with no exposed coils that offers easier cleanabilityFully articulating European style hingeSmoother opening and a better fit with an integrated European hingeReversible doorUser-reversible door swing for added flexibilityFully finished black cabinetAllows the unit to be used freestandingCommercially approvedETL-S listed to NSF-7 Standards and meets UL-471 for use in commercial establishments100% CFC FreeEnvironmentally friendly design with no ozone-damaging chemicalsCARB CompliantEco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations