24" Wide Built-in Beverage Center, ADA Compliant
Model: ASDG2411
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Hinge Side | Right Hinge |
|---|---|
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Undercounter | Yes |
| Wine Racks | No |
| Handle Shape | Tubular |
| Wire Shelves | No |
| Glass Shelves | Yes |
| Plastic Shelves | No |
| Number of Glass Shelves | 3 |
| Number of Zones | Single |
| Adjustable Racks | Yes |
| Countertop | No |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Reversible Door | Yes |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Stainless Steel |
| ADA Compliant | Yes |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Sabbath Mode | Yes |
| Brand | Summit |
| Color | Stainless Steel |
| Glass Door | Yes |
| Size | Compact |
| Width | 23 3/8" |
| Depth | 19 5/8" |
| Height | 32" |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 3.25 |
| Amps | 15 |
| Frequency | 60 Hz. |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Beverage Center |
| Appliance Category | Beverage Center |
| Door Lock | Yes |
| Storage | Beverage |
Product Details
Features: 24" wide beverage center 3.25 cu.ft. interior for residential or commercial cold storage Less than 18" deep Unique 17.75" shallow depth is ideal for wet bars, island kitchens, and other undercounter areas with limited footprint space ADA compliant Sized at 32" high for use under lower ADA compliant counters Adjustable height Leveling legs can be extended up to 2", with a slide-out kickplate that allows you to raise the overall height from 32" up to 34" if used under more standard sized cabinets Built-in capable Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter Stainless steel interior Walls and floor are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup Double pane tempered glass door Elegant design offers a clear but protected view of your interior Seamless stainless steel door trim Glass is framed by with a flush one-piece stainless steel trim for an elevated look Factory installed lock Keyed lock for a secure interior (2 keys included) Professional handle Stainless steel handle completes the look Digital thermostat Electronic controls located inside the unit for precise temperature management, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit at the touch of a button Dimmable LED lighting Efficient and attractive presentation with white LED lighting strips located on each side of the cabinet that can be adjusted between three levels of brightness Frost-free operation No-frost operation for minimum user maintenance Internal fan Fan-forced cooling ensures fast temperature recovery and that the unit is evenly cooled from top to bottom Cantilevered shelving Adjustable chrome shelves with stainless steel clips allow you to adjust the shelf height for the best fit Open door alarm Alarm sounds if the door is left open for more than 60 seconds High temperature alarm Audible alarm sounds if the interior temperature rises out of set range Sabbath mode setting Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours during periods of observance Temperature Memory Function Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss Right angle plug Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth Sealed back Space-saving design with no exposed coils that offers easier cleanability Integrated hinge Flat hinge ensures no added height is needed when installing under a counter Reversible door User-reversible door swing on the refrigerator for added flexibility Fully finished black cabinet Allows the unit to be used freestanding Commercially approved ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments 100% CFC Free Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations