12" Wide 115v 2-burner Radiant Cooktop With Safety Shutoff
Model: CRH2BT30115
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Brand | Summit |
|---|---|
| Color | Black |
| Cutout Depth | 19 1/2" |
| Fuel Type | Electric |
| Control Location | Front |
| Grill | No |
| Highest Element Output | 1200 Watts |
| Griddle | No |
| French Top | No |
| Burner-Element Output N2 | 1200 Watts |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Portable | No |
| Downdraft | No |
| Series | Safety First |
| Width | 11 3/8" |
| Depth | 20 1/2" |
| Height | 2" |
| Cutout Width | 10 2/5" |
| Burner-Element Output N1 | 1200 Watts |
| Amps | 25 |
| Sabbath Mode | No |
| Timer | Yes |
| Exterior Width | 12" |
| Type | Cooktop |
| Voltage | 115 |
| Number of Burners-Elements | 2 |
| Color Family | Black |
| Burner-Element Type | Radiant Element |
| ADA Compliant | Yes |
| Control Style | Digital |
| Appliance Category | Cooktop |
Product Details
Features: 2-Burner Radiant Cooktop Smooth-top glass cooktop ideal for hotels, apartments, and other small kitchen spaces Safety First Cooktop series Specially designed to ensure maximum guest safety with several protective features included 30 minute automatic shutoff Burners will automatically turn off after 30 minutes of inactivity, helping to prevent unsupervised heating Safety cut-off function If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off Overflow protection Power will automatically shut off if boiling liquid or a wet cloth touches the control panel, resuming after the controls are dried Child lock Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised changes Ceramic glass surface Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a jet black finish Two heating elements Includes 2 1200W 5 1/5" burners to cover most cooking needs Digital touch controls Easy operation with a digital control panel that activates with a gentle touch, eliminating the concern of lost knobs in hotel settings 9 power levels Select and adjust your heating levels at the touch of a button Residual heat indicator lights Control panel includes a residual heat indicator to warn users if the surface is still too hot to touch after use ADA compliant design Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibilty, ensuring users don't have to reach over a hot surface Timer function Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 30 minutes Popular size Just under 12" wide to fit common 10.4" W x 19.5" D counter cutouts 115V operation Requires hardwired installation to 115V power supply or professional installation of a NEMA 5-20 plug