22" Wide Refrigerator-freezer
Model: CP962
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | White |
|---|---|
| Crisper | Yes |
| Brand | Summit |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Number of Doors | 2 Door |
| Height without Hinges | 56" |
| Refrigerator Capacity cu ft | 5.6 |
| Approved for Commercial Use | No |
| Approved for Medical Use | No |
| Flush Installation | No |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Split Shelves | No |
| LED Lighting | No |
| Door Alarm | No |
| Interior Color | White Interior |
| Spill Proof Shelves | Yes |
| Accepts Custom Panels | No |
| Door in Door | No |
| Door Lock | No |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Glass Door | No |
| Width | 21 1/2" |
| Depth | 21 3/4" |
| Height | 56 5/8" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 41 1/2" |
| Counter-Depth | Yes |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Total Capacity cu ft | 7.1 |
| Freezer Capacity cu ft | 1.5 |
| Amps | 15 |
| Frequency | 60 Hz. |
| Number of Shelves | 2 |
| Freezer Shelves | Wire |
| Sabbath Mode | No |
| Freezer Type | Yes |
| Exterior Width | 22" |
| Type | Freestanding |
| Style | Top Freezer |
| Size | Apartment |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Cycle Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Color Family | White |
| ADA Compliant | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| Appliance Category | Refrigerator |
Product Details
Features: Top Mount Refrigerator-FreezerSlim-fitting solution with a 2-door design ideal for small kitchensThin-Line Design Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots ADA Compliant Design Lower height makes this unit an ideal choice for locations complying with ADA guidelines for accessibilityCycle Defrost Combines an automatic defrosting refrigerator with a manual defrost freezer for a quality performance with energy savings Door Storage 3 full racks offer convenient storage for condiments and bottles Adjustable Glass Shelves Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up Fruit and Vegetable Crisper Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer Reversible Doors User-reversible door swing for added flexibility Interior Light Automatically illuminates when you open the door Removable Freezer Shelf Wire shelf provided for flexible storage Sealed Back Space-saving design that offers easier cleanability100% CFC Free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicalsCARB CompliantEnvironmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulationsAdditional Features: 7.1 cu. ft. total capacity 1 crisper 2 refrigerator shelves 3 full door shelves 1 freezer shelf Dial thermostat R600a refrigerant