12" Wide 230v 2-burner Radiant Cooktop
Model: CR2B23T3B
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Brand | Summit |
|---|---|
| Color | Black |
| Cutout Depth | 19 9/10" |
| Fuel Type | Electric |
| Control Location | Front |
| Grill | No |
| Highest Element Output | 1800 Watts |
| Griddle | No |
| French Top | No |
| Burner-Element Output N2 | 1800 Watts |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Induction | No |
| Portable | No |
| Pan Presence Sensor | No |
| ETL Listed | Yes |
| Width | 11 3/8" |
| Depth | 20 1/2" |
| Height | 2" |
| Cutout Width | 10 3/4" |
| Cutout Height | 5 9/10" |
| Burner-Element Output N1 | 1200 Watts |
| Amps | 15 |
| Sabbath Mode | No |
| Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Exterior Width | 12" |
| Type | Cooktop |
| Voltage | 230 |
| Number of Burners-Elements | 2 |
| Color Family | Black |
| Burner-Element Type | Radiant Element |
| ADA Compliant | Yes |
| Control Style | Digital |
| Appliance Category | Cooktop |
| Automatic Shutoff | 120 Minute |
Product Details
Features: Schott Glass Surface Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a jet black finish Large 1800W Burner Rear 7" burner offers 1800W for faster heating of larger cooking vessels Standard 1200W Burner Front burner is 5.5" in diameter to meet most cooking needs Digital Touch Controls Easy operation with a digital control panel and digital display 9 Power Levels Select and adjust your heating levels at the touch of a button Residual Heat Indicator Lights Each burner includes a residual heat indicator to warn users if the surface is still too hot to touch Designed for Built-In Installation Fits counter cutout sizes that are 10.75" wide by 19.9" deep ADA Compliant Design Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibilty Timer Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 99 minutes Child Lock Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating Safety Cut-Off Function If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off Automatic Shutoff If a cooking zone is in use for over two hours with no changes to the control setting, the burner will automatically turn off to prevent unsupervised heating 230V Operation Requires professional hardwired installation to 230V power supply Additional Features: Two-burner 3000W electric cooktop with 230V operation Intuitive touch controls for smarter cooking Smooth ceramic glass surface made with white Schott glass offers a modern look that's easy to clean Large 1800W rear burner accommodates large pots and pans for faster heating Timer function included for added convenience 1 Year Parts & Labor Warranty