Shallow Depth Built-in All-refrigerator, ADA Compliant
Model: FF195ADA
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Stainless Steel |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Crisper | No |
| Interior Color | Black Interior |
| Depth without Handles | 17 1/4" |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Handle Shape | Tubular |
| Approved for Medical Use | No |
| Brand | Summit |
| Undercounter | Yes |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Door Alarm | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Door Lock | Yes |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Width | 19" |
| Depth | 18 9/16" |
| Height | 32 1/2" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 34 3/4" |
| Counter-Depth | Yes |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Type | Bar Handle |
| Total Capacity cu ft | 3.13 |
| Amps | 1.3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Sabbath Mode | No |
| Exterior Width | 19" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Style | Undercounter |
| Size | Compact |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Stainless Steel |
| ADA Compliant | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Freezer Type | No Freezer |
Product Details
Features: ADA Compatible Height Sized at 32.5" high for installation under most lower ADA compliant counters ENERGY STAR Certified Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs 17.25" Shallow Depth Ideal for home wet bars, island kitchens, and other applications with limited footprint space Commercially Approved ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings Stainless Steel Door Stainless steel door offers an elegant look Automatic Defrost Reduced user maintenance with auto defrost system Reversible Door User-reversible door swing makes it easy to adjust to your setting as needed Factory Installed Lock Keyed lock offers added security, with two keys included Professional Handle Stainless steel handle adds an attractive touch Adjustable Shelves Three glass shelves with brake system ensures safe, optimal storage Door Racks Two chrome racks accommodate a variety of sizes for optimal interior storage LED Lighting Automatically illuminates when the door is open for an attractive and energy efficient view Black Interior Finish Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit Adjustable Thermostat Dial thermostat with seven temperature settings offers easy temperature management Versatile Construction Versatile design allows for residential use Sealed Back Space saving design for easier cleanability Fully Finished Black Cabinet Allows the unit to be used freestanding Right-Angle Plug Provides flexibility in unit placement without needing added depth CARB Compliant Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations 100% CFC Free Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals CARB Compliant Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations Warranty: 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor Warranty