Summit
12" Wide 115v 2-burner Radiant Cooktop
Model: CR2B120
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Grill | No |
|---|---|
| Cutout Depth | 18 5/8" |
| Fuel Type | Electric |
| Highest Element Output | 900 Watts |
| Griddle | No |
| Burner-Element Output N2 | 900 Watts |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Induction | No |
| Control Location | Front |
| Exterior Width | 12" |
| Type | Cooktop |
| Voltage | 115 |
| Number of Burners-Elements | 2 |
| Color Family | Stainless Steel |
| Burner-Element Type | Radiant Element |
| ADA Compliant | Yes |
| Brand | Summit |
| Color | Stainless Steel |
| Width | 11 1/4" |
| Depth | 20" |
| Height | 2 1/2" |
| Cutout Width | 10 1/8" |
| Sabbath Mode | No |
| Cutout Height | 2 1/2" |
| Burner-Element Output N1 | 500 Watts |
| Amps | 20 |
| Control Style | Knobs |
| Appliance Category | Cooktop |
Product Details
Features: Smooth ceramic surface Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface Two heating elements One 900W burner and one 500W burner in smooth ceramic glass 115V operation Standard 3-plug cord included for use with 20 amp circuits Push-to-turn controls Prevents accidents by requiring a small amount of force to turn on cooktop heat Indicator lights Show when and which burners are turned on Designed for built-in installation Cutout dimensions: 10 1/8" W x 18 5/8" D ADA compliant design Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility Cord included Ships with standard 3-pronged cord pre-installed Warranty 1 Year Parts & Labor