24" Wide Built-in All-refrigerator, ADA Compliant (panel Not Included)
Model: AR5BIF
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Brand | Summit |
|---|---|
| Color | Panel Ready |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Number of Doors | 1 Door |
| Approved for Commercial Use | No |
| Approved for Medical Use | No |
| Height without Hinges | 32" |
| Flush Installation | No |
| Undercounter | Yes |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Split Shelves | No |
| Door Alarm | No |
| Interior Color | White Interior |
| Spill Proof Shelves | Yes |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Door Lock | No |
| Width | 23 5/8" |
| Depth | 23" |
| Height | 32 1/4" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 45 3/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Total Capacity cu ft | 5.5 |
| Amps | 1.4 |
| Number of Shelves | 3 |
| Crisper | No |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Style | Undercounter |
| Size | Compact |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Reversible Door | No |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Panel Ready |
| ADA Compliant | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Sabbath Mode | No |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Freezer Type | No Freezer |
Product Details
Features: ADA Compliant 32" height to fit under lower ADA compliant counters Slim Undercounter Dimensions Ideal 24" footprint offers full 5.5 cu.ft. storage capacity in a slim fit Built-In Capable Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets Panel-Ready Door Integrated stainless steel door frame allows you to mount full overlay panels over the door to create a custom look that can blend into cabinetry with no exposed frame (panel size: 23 5/16" W x 28 1/4" H and at least 3/4" thick; maximum weight: 10 lbs.) Automatic Defrost Reduced maintenance with auto defrost system Adjustable Glass Shelves Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up Door Shelves Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access Wine Shelf Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles Interior Light Automatically illuminates when you open the door One Piece Interior Liner Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices Hidden Evaporator Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior Adjustable Thermostat Simple, server & board-free operation with a dial thermostat located inside the unit for easy and intuitive temperature management Fully Finished Black Cabinet Allows the unit to be used freestanding 100% CFC Free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals CARB Compliant Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations Warranty: 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor Warranty