24" Wide Refrigerator-freezer
Model: CT661W
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | White |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Series | Peak24 |
| Color | White |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Accepts Custom Panels | No |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Number of Doors | 1 Door |
| Size | Compact |
| Depth | 24 5/8" |
| Exterior Width | 24" |
| Width | 23 5/8" |
| Height | 32 5/8" |
| Depth without Handles | 23" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 45 3/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Style | Undercounter |
| Type | Freestanding |
| Design Style | Standard |
| Total Capacity cu ft | 5.04 |
| Works with Alexa | No |
| Works with Google Assistant | No |
| Smart Appliance | No |
| Wi-Fi | No |
| Energy Star | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor |
| Voltage | 115 |
| Amps | 1.2 |
| Reversible Door | Yes |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Door in Door | No |
| Dual Ice Maker | No |
| Child Lock | No |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Sabbath Mode | No |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Defrost Type | Cycle Defrost |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Ice Dispenser | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Fingerprint Resistant | No |
| Undercounter | Yes |
| Door Alarm | No |
| Spill Proof Shelves | No |
| Interior Color | White Interior |
| Freezer Type | Full Width Freezer Compartment |
Product Details
24" Wide Refrigerator-FreezerUnique dual evaporator system ensures better cooling in each sectionSummit's Peak24 series of undercounter European-made refrigeration features energy efficient refrigerator-freezer choices that offer the largest capacity in the industry for recessed installation in 24" openings.
Sized with a 24” footprint, the ENERGY STAR certified CT661W refrigerator-freezer offers over 5 cu.ft. of storage capacity, a larger interior than many units in this size class. This model features a white exterior finish with a user-reversible door swing. A stainless steel handle completes the look.
Inside, the CT661W features a dual evaporator to allow separated cooling of the fresh and frozen food sections. The refrigerated compartment utilizes low maintenance automatic defrost, while the interior freezer compartment is manual defrost to achieve lower storage temperatures ideal for ice cream and other frozen food. The deluxe interior includes adjustable glass shelves for spill-proof storage and easier cleaning, as well as a scalloped wine shelf to hold wine and champagne bottles safely in place. Door racks offer additional convenience for tall bottles and condiments and a clear crisper drawer ensures your produce is stored under the ideal conditions. This model includes automatic interior lighting and an adjustable dial thermostat.
This model is UL listed for residential use. With its large capacity and user-friendly features, this refrigerator-freezer is a convenient option for homes, offices, schools, and other settings in need of reliable cold storage. Additional choices are available in lower ADA height. Browse the full Summit catalog to discover the perfect appliance for your refrigeration needs. Peak24 SeriesEuropean-made collection for recessed installation featuring large capacity interiors, ENERGY STAR certified performances, and versatile style24" Wide European Refrigerator-FreezerIncludes a full refrigerator and freezer section for undercounter useENERGY STAR certifiedRated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costsSlim counter height dimensionsIdeal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit for recessed installationCycle defrost
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartmentDual evaporator cooling
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporatorsAdjustable glass shelvesRearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-upFruit and vegetable crisperGet the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawerDoor storageStore tall bottles and condiments right on the door for convenient accessWine shelfRemovable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottlesInterior lightAutomatically illuminates when you open the doorHidden evaporatorCold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interiorAdjustable thermostatDial thermostat located inside for easy temperature managementReversible doorUser-reversible door swing for added flexibility100% CFC freeEnvironmentally friendly design without ozone-damaging chemicalsCARB CompliantEco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations