12" Wide 2-burner Gas Cooktop
Model: GC22SS
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | Stainless Steel |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Color | Stainless Steel |
| Exterior Width | 12" |
| Width | 11 7/8" |
| Depth | 19 1/2" |
| Height | 2 1/2" |
| Cutout Width | 11 1/4" |
| Cutout Depth | 19" |
| Fuel Type | Gas |
| Gas Type | Natural Gas |
| Type | Cooktop |
| Control Location | Front |
| Burner-Element Type | Sealed Burner |
| Number of Burners-Elements | 2 |
| Grill | No |
| Griddle | No |
| Highest Burner Output | 10000 BTU |
| Burner-Element Output N1 | 3550 BTU |
| French Top | No |
| Burner-Element Output N2 | 10000 BTU |
| Voltage | 115 |
| Amps | 15 |
| Sabbath Mode | No |
| Portable | No |
| Timer | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Light | No |
| LP Convertible | Yes |
| Gas Conversion Kit Included | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Control Style | Knobs |
| Appliance Category | Cooktop |
Product Details
Features: Stainless Steel Surface Quality design offers lasting durability in your kitchen Sealed Sabaf® Burners Quality burners with cast iron tops ensure lasting durability and easier cleanup Continuous Cast Iron Grates Solid grates make it easy to slide cookware to different burners Conversion Kit Included Unit is preset for natural gas but can be converted to LP with included kit Thermocouple Flame Failure Protection Automatically turns gas off after 12 seconds if flame is extinguished Push-to-Turn Knobs Color-matched knobs require gentle force to prevent heating accidents Designed for Built-in Installation Perfectly sized for use in smaller kitchens Line cord Included 110V operation with included plug Additional Features: Stainless steel surface brings modern style to your small kitchen Two sealed Sabaf® burners ensure quality heating with reliable safety Includes continuous grates made from solid cast iron Burners vary from 3,550 to 10,000 BTU to accommodate all cooking needs UL listed for the U.S. and Canada Includes conversion kit for LP gas use Made in Italy 1 Year Parts & Labor Warranty