24" Wide Top Mount Refrigerator-freezer
Model: FF1142PL
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Stainless Look |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Cabinet Color | Gray Cabinet |
| Number of Doors | 2 Door |
| Approved for Commercial Use | No |
| Approved for Medical Use | No |
| Brand | Summit |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Ice Dispenser | No |
| Split Shelves | No |
| Door Alarm | No |
| Interior Color | White Interior |
| Spill Proof Shelves | Yes |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Width | 23 1/2" |
| Depth | 25 1/2" |
| Height | 66 3/4" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 50" |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Total Capacity cu ft | 11.5 |
| Amps | 15 |
| Number of Shelves | 3 |
| Freezer Shelves | Glass |
| Crisper | Yes |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Freestanding |
| Style | Top Freezer |
| Size | Apartment |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Silver |
| ADA Compliant | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Sabbath Mode | No |
| Freezer Type | Yes |
| Appliance Category | Refrigerator |
Product Details
Features: 24" wide refrigerator-freezer Made with a 24" footprint that offers full storage capacity in a uniquely slim fit ENERGY STAR-certified Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs Frost-free operation No-frost convenience for reduced user maintenance Thin-line design Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots Large capacity 11.5 cu.ft. interior offers generous storage in a slim fit Stainless steel look Doors offer the look of stainless steel complete with a vertical grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish Adjustable glass shelves Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up Crisper drawer Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer Door storage Multiple door shelves in both the refrigerator and freezer compartments offer convenient storage for condiments and bottles Adjustable door storage Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access Full freezer shelf Adjustable glass shelf included to accommodate a variety of sizes inside the top freezer compartment Adjustable thermostat Dial thermostat offers easy temperature management Interior light Automatically illuminates when you open the door Gray cabinet Textured gray cabinet allows the unit to be used freestanding 100% CFC free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations