24" Wide Bottom Mount Refrigerator-freezer
Model: FFBF124SS
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color Family | Stainless Steel |
|---|---|
| Brand | Summit |
| Color | Stainless Steel |
| Hinge Side | Right Hinge |
| Appliance Category | Refrigerator |
| Size | Apartment |
| Number of Doors | 2 Door |
| Exterior Width | 24" |
| Width | 23 1/2" |
| Depth | 25 1/4" |
| Height | 73 1/4" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 49 3/4" |
| Counter-Depth | Yes |
| Height without Hinges | 72 3/4" |
| Type | Freestanding |
| Style | Bottom Freezer |
| Design Style | Standard |
| Total Capacity cu ft | 11.7 |
| Smart Appliance | No |
| Wi-Fi | No |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| Energy Star | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor |
| Voltage | 115 |
| Amps | 1.99 |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Ice Dispenser | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Fingerprint Resistant | No |
| Spill Proof Shelves | No |
| Reversible Door | Yes |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Accepts Custom Panels | No |
Product Details
24" Wide Bottom Mount Refrigerator-FreezerSummit's fully-featured, European-made bottom freezer refrigerators are specially designed to bring true convenience to any kitchen. The ENERGY STAR certified FFBF124SSLHD offers a spacious 11.7 cu.ft. of storage capacity in a slim counter depth fit. The stainless steel doors feature a horizontal grain and pocket handles for a clean look, with a color-matched smooth cabinet finish. This unit utilizes frost-free defrost to minimize user-maintenance, with digital controls for easy operation. This unit comes with a left hand door swing. The FFBF124SSLHD's refrigerator section is fully featured for fresh food storage with interior LED lighting, three adjustable glass shelves, a humidity-controlled clear crisper, and three removable door racks. The bottom door shelf accommodates gallon-sized containers. The lower freezer compartment includes three slide-out drawers with plastic fronts to help protect stored items when the door is opened. This model also features a SuperFreeze setting, which is great for quickly freezing newly loaded foods. With its ENERGY STAR certified performance and convenient features, the FFFBF124SSLHD is the ideal choice for apartments looking for an energy-efficient refrigerator-freezer. For this unit in a traditional white finish, see model FFBF121WLHD.24" Wide Bottom Mount Refrigerator-FreezerFull-sized 11.7 cu.ft. refrigerator-freezer with a spacious interior to add true convenience to any kitchen spaceBottom mount freezerConvenient design keeps all refrigerated storage at eye level for easier useENERGY STAR certifiedRated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costsSpacious capacity11.7 cu.ft. interior offers generous storage in a slim fitFrost-free operation
No-frost convenience requires no manual defrostingStainless steel finishStainless steel doors with a horizontal grain offer a professional look for any kitchenDigital temperature controlInnovative control panel located inside the refrigerator makes it easy to manage the refrigerator and freezer temperature at the touch of a buttonConvertible temperature displayTemperature readout can be displayed in Fahrenheit or CelsiusGallon door storageDeep rack accepts full gallon-sized containersAdjustable door storageThree door racks can be adjusted in height to accommodate a variety of sizesAdjustable glass shelvesRearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanupHumidity controlled crisperFull crisper with humidity control for optimum storage of fruits and vegetablesInterior LED refrigerator lightAutomatically illuminates when you open the doorOpen door alarmAudible and visual alarm will alert if the doors have been left ajar for over 2 minutesSuper/Freeze function
This setting is ideal for freezing fresh foods quickly. Function overrides current thermostat controls to ensure compressor operates continuouslyTransparent freezer drawersUnique freezer drawer design keeps the cold inside, even when the door is openedApproved for Canadian salesETL/ETL-C and NRCAN registered for use in Canada100% CFC freeEnvironmentally friendly design without ozone-damaging chemicalsCARB compliantEco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations