24" Wide Built-in Drawer Refrigerator
Model: FF1DSS24
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Depth without Handles | 22 7/8" |
|---|---|
| Color | Stainless Steel |
| Undercounter | Yes |
| Interior Color | Stainless Steel Interior |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Drawer Lock | No |
| Thermostat Type | Digital |
| Brand | Summit |
| Number of Drawers | 1 |
| Glass Door | No |
| Width | 23 1/2" |
| Depth | 24 3/8" |
| Height | 17 3/4" |
| Counter-Depth | Yes |
| Total Capacity cu ft | 1.6 |
| Amps | 1 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Exterior Width | 24" |
| Type | Built-In or Freestanding |
| Style | Drawer |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Energy Star | No |
| Voltage | 115 |
| Color Family | Stainless Steel |
| ADA Compliant | No |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Appliance Category | Refrigerator |
Product Details
Features: Commercially Approved ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings Indoor/Outdoor Compatible Durable construction designed to hold up to the elements Built-in Capable Front-breathing design allows you to build the drawer into cabinetry Panel-Ready Drawer Front Drawer accepts an overlay panel to let you seamlessly blend the unit into an existing cabinetry design (panel dimensions: 15.6" H x 21.4" W at 3/4" maximum thickness) 304 Grade Stainless Steel Drawer Drawer front and interior constructed from stainless steel for added durability and easy cleanability Frost-Free Operation Minimum user maintenance with a fully no-frost operation system Digital Thermostat Electronic controls located on the top drawer ensure easy temperature management, with an external readout of Celsius or Fahrenheit LED Lighting Elegant LED lighting in a gentle white hue illuminates the refrigerator for an easy view of the interior Drawer Dividers Two dividers make it simple to organize the drawer interior Internal Fan Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled Temperature Memory Function Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss Professional Handle A sleek stainless steel handle adds an elegant touch to any setting Temperature Alarm High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range Open Drawer Alarm Audible alarm will sound if the drawer is left open longer than one minute Sabbath Mode Optional setting lets you disable certain electrical functions during periods of religious observance for 48 hours Quiet Operation Runs at under 34 dB for a quiet performance in any setting Child Lock Disables digital controls after two minutes of activity for added safety Fully Finished Black Cabinet Allows the unit to be used freestanding Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) Plug Included 3-prong plug helps to protect users from electrical shocks for added safety, ideal for outdoor spaces 100% CFC Free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations Warranty: 1 Year Parts and Labor, 5 Years Compressor Warranty