28" Wide Bottom Freezer Refrigerator
Model: FFBF279SSX
Category: Kitchen
In StockSpecifications
| Color | Stainless Steel |
|---|---|
| Hinge Side | Right Hinge |
| Number of Doors | 2 Door |
| Height without Hinges | 67" |
| Refrigerator Capacity cu ft | 10.74 |
| Water Dispenser | No Water Dispenser |
| Ice Dispenser | No |
| Split Shelves | No |
| LED Lighting | Yes |
| Interior Color | White Interior |
| Convertible Freezer-Refrigerator | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Brand | Summit |
| Glass Door | No |
| Width | 27 5/8" |
| Depth | 26 3/4" |
| Height | 67 5/8" |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Total Capacity cu ft | 14.6 |
| Freezer Capacity cu ft | 3.86 |
| Amps | 15 |
| Number of Shelves | 3 |
| Sabbath Mode | No |
| Crisper | Yes |
| Exterior Width | 28" |
| Type | Freestanding |
| Style | Bottom Freezer |
| Color Family | Stainless Steel |
| Size | Full Size |
| Ice Maker | No Ice Maker |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
| Reversible Door | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 115 |
| ADA Compliant | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Freezer Type | Drawers |
| Appliance Category | Refrigerator |
Product Details
Features: Bottom freezer refrigerator Uniquely sized at under 27" deep with a full 14.6 cu.ft. capacity to bring full storage convenience to space-challenged kitchens ENERGY STAR certified Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs CEE Tier I qualified Efficient design meets CEE Tier I specifications, using 20% less energy than DOE standards require for this product category Stainless steel doors Stainless steel doors with a gentle curve offer a professional look for any kitchen Large capacity Nearly 15 cu.ft. of storage inside a slim 27.63" W x 26.75" D footprint Frost-free operation No-frost operation ensures reduced maintenance Digital temperature control Innovative control panel located inside the refrigerator makes it easy to manage the refrigerator and freezer temperature at the touch of a button Adjustable glass shelves Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up Full-width door racks Includes three large door shelves ideal for keeping bottles and condiments in easy reach Adjustable door storage Two half racks can be adjusted to best accommodate different sized bottles Crisper drawer Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer Interior LED lighting Refrigerator section includes automatic LED lighting for an energy efficient view Transparent freezer drawers Unique freezer design keeps the cold inside, even when the door is opened Reversible doors User-reversible door swing for added flexibility Holiday setting Energy saving function lets you run the refrigerator at a warmer temperature to save energy during vacation or other periods when the unit is not in use Super freeze setting Allows you to run the freezer at colder temperatures for up to 52 hours Sealed back Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability Fully finished cabinet Textured cabinet in an attractive deep gray finish 100% CFC free Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals CARB Compliant Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations